A költözés szinte mindig kettős érzést okoz. Az egyik, hogy végre beköltözünk az új otthonunkba, végre kiköltözünk a kisebb lakásból. Ez a része mindig nagyon boldogság teli, de van a másik érzés…
Ez pedig a hogyan csomagoljam be a cuccaimat, kell-e ez még nekem, vagy kuka?
Csak 5 km a kocsiút, de tuti összetörik addig, tegyél rá még fóliát.
Nem kell az az edény, amúgy is lyukas… Jó, de ez anyukámé volt…
Egyszer vetted fel azt a ruhát, teljesen felesleges hely pazarlás…
Szülőktől költözés esetén, pedig:
Légyszi, maradjon itt még, majd elviszem később, de ne dobjátok ki… Soha nem viszi el: D
ISMERŐS?
És a folyamatos stressz, hogy minden rendben van-e. Ez teljesen érthető, hiszen az életünket visszük magunkkal tárgyak formájában.
Egy kis segítséget szeretnénk adni költözéssel kapcsolatban. ( A lista szubjektív, saját tapasztalat alapján készült)
1. Amit nem használtál az elmúlt évben, az kuka
Természetesen nem egy sílécre gondolunk itt, amit épp ebben az évben nem használtál, hanem olyan eszközökre, ruhákra, amelyeket meg sem mozdítottál az elmúlt évben, csak egyik helyről a másikra tetted. Ezeket lássuk be nagy valószínűséggel nem is fogsz használni. Érdemes ezeket vagy eladni, vagy odaadni olyanoknak, akinek kellhet, vagy ha senkinek nem jó, akkor mehet a kukába. Ezzel kb. 20-25% helyet megspórolsz, akár az új lakásban, akár a csomagolóanyagokon és időn. Ha ügyes vagy, még pénzt is csinálsz belőle.
2. Amit becsomagolsz, az legyen tökéletesen becsomagolva
Ha megvan, hogy miket viszel magaddal, akkor azokat becsüljük meg, és úgy csomagoljunk be, hogy biztosan épségben megérkezzen. A kulcsszó, a túlcsomagolás. Inkább legyen túlbiztosítva a csomag, minthogy kibontásnál legyen sírás.
Ne feledjük, hogy mindegy hogy csak 100méterre megyünk, vagy 100km-re a csomagolásnak jónak kell lenni. Bármi történhet az út során, egy kátyú is elég a bajhoz.
Apró nem törékeny dolgok mehetnek simítózáras tasakba.
Könyvek, elektronikai eszközök, konyhai eszközök mehetnek kartondobozba.
A bútorokat, vasalódeszkát, tv-t pedig érdemes habfóliába, vagy buborékos fóliába csomagolni, hogy a költözés során ne sérüljenek, és maradjanak tiszták is.
Ha van bőröndünk vagy utazótáskánk, azokban érdemes pakolni a ruhákat, így nem lesznek csak üres helyfoglalók.
Ha van használt dobozunk, akkor azokat is fel tudjuk használni. De arra figyeljünk, hogy legyenek strapabírók és tiszták.Ami még fontos, hogy a dobozokba mindig minden helyet kitöltve tegyük be a tárgyainkat, ilyenkor hasznos tud lenni a térkitöltő is, hogy ne csapódjanak egymásnak az út során.
Nem titok, mi csomagoló anyagokkal foglalkozunk, így van bőven rálátásunk, számos csomagolási hibára.
3. Készíts listát
Nem kell túlgondolni, de a kicsomagolás során rendkívül hasznos lesz. A kartondobozokba pakolt holmikat még mikor becsomagolod, egyszerűen meg tudod jegyezni, mi hova került, de amikor már a 10. doboznál jársz, akkor nehezen követhető, hogy melyikben vannak a poharak. Főleg akkor alakul ez rosszul, ha az új helyen még dobozokból élsz, és egy villáért a 4. dobozt bontottad fel.
Pro tipp: A dobozokra ne írd fel, hogy mi van benne, hanem csak egy számot, és külön egy listában vezesd melyik számú doboz mit is tartalmaz, így sokkal gyorsabb és hibamentesebb a rendszerezés.
4. Válassz megbízható költöztető céget vagy légy profi
Először is el kell, döntsd, hogy profi költöztetőkre (Kihangsúlyozandó, hogy profi, akik a vélemények alapján is odafigyelnek a csomagokra) bízod a csomagjaidat, vagy saját autóval, esetleg bérléssel oldod meg. Ezt meghatározhatja az ár, amit erre szánsz, illetve az, hogy milyen csomagok vannak. Egy nagy kombival sok dobozt el tudsz akár 2-3 körben vinni, de ez megint távolságfüggő, hogy megéri-e. Ismét más kérdés, hogy a bútorok is költöznek-e vagy csak személyes tárgyak. Általában ha már 2 vagy több bútort kell vinni, akkor jobban megéri egy költöztető cég, akik a felpakolásban is tudnak segíteni, illetve akár felelősségbiztosításuk is van csomagokra.
5. Kezd el időben
Talán az egyik legfontosabb dolog, hogy ne kapkodj. Ha pontosan tudod, mikor fogsz készülni, akár egy hónappal azelőtt is kezdj el készülni, és a kevésbé használt dolgokat becsomagolni és félretenni. Itt is nagyon függ attól, hogy milyen tárgyakat viszel magaddal és mennyi van belőle. Kezdj el szelektálni, kezdj el selejtezni, hogy miket fogsz vinni és ugyan kicsit dobozok között fogsz élni pár napig vagy hétig, de sokkal rendezettebb lesz az egész költözés. Amire figyelni kell még, hogy időben le kell foglalni a költöztető céget. Ha profik, akkor valószínűleg már kevesebb időpontjuk van. Szintén fontos, hogy időben szerezd be a csomagolóanyagokat is, ne az legyen, hogy indulás előtt fogy ki épp a papírdoboz vagy a ragasztószalag és emiatt csúszik minden.